Rehabilitering innebär att stödja en person att återfå hälsan efter sjukdom eller olycksfall. På arbetsplatsen är det arbetsgivaren som har ansvaret att stötta en sjukskriven anställd att återgå i arbete. Det kallas arbetslivsinriktad rehabilitering.
Det systematiska arbetsmiljöarbetet är grunden för att förebygga ohälsa och olycksfall, och skapa en hållbar arbetsmiljö för alla. Men ibland räcker inte det. Då behöver arbetsgivaren anpassa arbetet för enskilda medarbetare. Anpassningarna kan gälla för
- en medarbetare som riskerar att drabbas av ohälsa och bli sjukskriven
- en medarbetare som har varit sjukskriven och nu ska börja arbeta igen
Arbetsgivarens ansvar för detta finns reglerat i Arbetsmiljöverkets föreskrifter AFS 2023:2. För hela rehabiliteringen finns arbetsgivarens ansvar reglerat i Socialförsäkringsbalken.
Rehabilitering kräver rutiner och en organisation
Alla arbetsgivare ska ha en plan, rutiner och en organisation för att jobba med arbetsanpassning och arbetslivsinriktad rehabilitering på arbetsplatsen. Om det behövs, ska arbetsgivaren samarbeta med Försäkringskassan och andra instanser, till exempel vården.
Planen ska arbetsgivaren följa upp varje år. Det ansvaret kan hen fördela till chefer, arbetsledare eller andra i organisationen.
Ta hjälp av företagshälsovården
Ibland finns det inte tillräcklig kunskap på arbetsplatsen för att arbeta med arbetsanpassning och arbetslivsinriktad rehabilitering. Då behöver arbetsgivaren anlita hjälp utifrån, i första hand från företagshälsovården eller annan motsvarande resurs.
Samverka med skyddsombudet
Arbetsgivaren ska samverka om arbetet med planen med organisationens skyddsombud. Ett skyddsombud kan också stötta en enskild anställd vid arbetsanpassning och arbetslivsinriktad rehabilitering, om den anställda vill det.
Plan för återgång i arbete
Om en arbetsgivare tror att en anställd kommer att vara sjukskriven i minst 60 dagar från och med sjukperiodens första dag, ska hen ta fram en plan för hur den anställde ska komma tillbaka till arbetet. Det finns några få undantag från det kravet. Den anställde själv vara med och ta fram den planen, så långt det är möjligt.
Den här planen behöver arbetsgivaren göra senast dag 30 i sjukperioden. Arbetsgivaren ska också kontinuerligt följa upp och vid behov revidera planen.
I planen ska arbetsgivaren göra en uppskattning av när den anställde kan komma tillbaka i ordinarie arbete. Det kan ske utifrån ett läkarintyg eller, om det inte är möjligt, i samverkan med den anställde.
En plan för återgång i arbete kan också hjälpa Försäkringskassan i deras handläggning av ärendet. De kan begära att arbetsgivaren lämnar in planen. Försäkringskassan ska säkerställa att den håller god kvalitet och att arbetsgivaren genomför de planerade åtgärderna.
Rehabilitering på flera sätt
Det här är frågor som arbetsgivaren kan behöva ta ställning till när hen upprättar planen:
- Kan medarbetaren arbeta lite grann och vara deltidssjukskriven?
- Hur kan arbetsplatsen och arbetsuppgifterna anpassas?
- Kan ni omplacera medarbetaren, antingen tillfälligt eller permanent?
- Behöver medarbetaren arbetstekniska hjälpmedel?
- Kan medarbetaren få utbildning eller omskolning till andra arbetsuppgifter?
- Kan ni ta hjälp av företagshälsovården eller annan extern aktör av rehabiliteringstjänster?
- När ska insatserna genomföras?
- Hur ska kontakten mellan arbetsplatsen och medarbetaren fungera under tiden medarbetaren är sjukskriven?
- Hur ska du och din medarbetare följa upp planen?
Sök ekonomiskt stöd för rehabilitering
Alla arbetsplatser med kollektivavtal kan söka rehabiliteringsstöd från Afa Försäkring. Stödet gäller både i förebyggande syfte och för att en medarbetare ska återgå i arbete efter en sjukskrivning.
Läs mer om rehabiliteringsstödet hos Afa Försäkring.
Här hittar du vägledning hos Arbetsmiljöverket om arbetsanpassning och rehabilitering.
Här hittar du Försäkringskassans information om arbetslivsinriktad rehabilitering.
Visste du att...
…arbetsgivaren har en skyldighet att anpassa arbetet till den enskilde arbetstagarens förutsättningar. Det står i Arbetsmiljölagen.